Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Hayatınıza Kolayca Adapte Edebileceğiniz Karbon Ayak İzinizi Azaltan Öneriler…

Hayatınıza Kolayca Adapte Edebileceğiniz Karbon Ayak İzinizi Azaltan Öneriler…

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri, dünyanın dört bir yanında tarihte hiç olmadığı kadar yoğun biçimde hissediliyor. Yerküreye saygı duyma gerekliliğinin gittikçe arttığı günümüzde, toplumları birçok yönden olumsuz etkileyen bu durumun önüne geçmek konusunda en önemli görev bireylere düşüyor.

Hayatınıza kolayca adapte edebileceğiniz karbon ayak izinizi azaltan yöntemleri benimseyerek siz de bu sorumluluğun kendi üzerinize düşen kısmını yerine getirebilirsiniz. İşte bu konuda yapabileceklerinizden bazıları:

Ulaşım İhtiyacınızı Alternatif Yöntemlerle Çözümleyebilirsiniz…

Ulaşım alışkanlıklarınızı değiştirerek, karbon ayak izinizi azaltmak konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. Zira motorlu taşıtlar, küresel ısınmaya neden olan zararlı birçok gazın atmosfere karışmasında başrolü oynuyor. Bu durumun önüne geçmek adına evinize kısa mesafedeki yerlere ulaşım için yürümeyi ya da bisikletle gitmeyi tercih edebilirsiniz. Daha uzak mesafeler içinse kendi arabanız ile seyahat etmek yerine toplu taşıma araçlarına yönelebilirsiniz. Böylece formda kalmak için ekstra bir çabaya da ihtiyaç duymamış olursunuz.

Yerel Pazarlardan Alışveriş Yapmayı Tercih Edebilirsiniz…

Karbon ayak izini azaltmanın yollarından bir diğeri ise alışverişlerde süpermarketler yerine yerel pazarlara yönelmekten geçiyor. Böylece ürünlerin uzak yerlerden getirilmesi sırasında ortaya çıkan karbon emisyonlarının azalmasına bir nebze de olsa katkıda bulunabilirsiniz. Yerel pazarlardan alışveriş yaparak bölge ekonomisinin de gelişimini desteklemiş olursunuz. Üstelik satın alacağınız ürünler ambalajlı olmayacağından atık yönetimi açısından işinizi kayda değer oranda kolaylaştırabilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Cihazlar Kullanmaya Özen Gösterebilirsiniz…

Günlük hayatın vazgeçilmez parçaları olarak evlerimizde bolca yer tutan elektronik eşyaların seçiminde enerji tasarruflu olmalarına dikkat ederek, hem çevrenin korunmasına katkıda bulunabilir hem de elektrik tüketiminden doğan harcamanızı azaltabilirsiniz. Bu konuda işe kullanmadığınız eşyaların fişlerini prizden çekerek başlayabilirsiniz. Bulaşık ve çamaşır makinelerini doğru kullanmak, mevcut ampulleri yüksek verimli kompakt floresan tiptekilerle değiştirmek, kombinin ısısını düşürmek de karbondioksit salınımını azaltmaya yönelik pratik çözümler olarak öne çıkıyor.

Dokümanlarınızı Dijital Ortama Aktarabilirsiniz…

Günümüzde bulut tabanlı çözümlerin çok daha yaygın hale gelmesi ile birlikte basılı doküman ihtiyacı gitgide azalıyor. Doğal olarak fiziksel arşiv oluşturmanın beraberinde getirdiği yer ayırma, yangın gibi fiziksel etkilere karşı önlem alma ve en önemlisi yüksek miktarda kâğıt kullanma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Siz de bu trendi benimseyerek, kâğıt tüketiminin azalmasına katkıda bulunanlara dâhil olabilirsiniz. Hem iş yerinde hem de evde uygulayabileceğiniz bu yönteme önce elektronik fatura kullanımına geçerek başlayabilirsiniz. Baskı almanız gereken durumlardaysa geri dönüştürülebilir kâğıt kullanmaya ve iki taraflı baskı almaya özen gösterebilirsiniz.

Plastik Kullanımınızı Azaltabilirsiniz…

Pratik kullanım avantajına sahip olmalarına rağmen plastik poşet ve su şişesi gibi ürünler, geri dönüştürülmedikleri takdirde yüzlerce yıl doğayı kirletiyor. Ekolojik ayak izleri son derece büyük olan bu tarz nesneler yerine alışveriş esnasında bez torbalara, su ihtiyacınızı gidermek için çok defa kullanabileceğiniz suluk veya şişelere yönelebilirsiniz. Zorunlu tüketimde ise en ideal çözüm yolu olarak atık ayrıştırma öne çıkıyor. Ayrı bir kutuda biriktireceğiniz plastiklerin, yerel yönetimler vasıtasıyla geri dönüşüm tesislerine ulaştırılmasını mümkün kılabilirsiniz. Hatta hazır petrol kökenli ürünleri hayatınızdan çıkarma yoluna gitmişken doğal temizlik maddelerini kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Evinizde Bitkilere Yer Açabilirsiniz…

Bitkiler, çoğu zaman çalışma ya da yaşam alanlarının dekorasyonu söz konu olduğunda akla geliyor. Ancak karbon ayak izinin azaltılması konusunda birçok bitki türü önemli katkılar yapıyor. Örneğin; bahçelerde ve evlerde bakımı son derece kolay olan bambu yardımıyla diğer bitkilere göre çok daha fazla miktarda karbondioksitin ortamdan emilmesini sağlayabilirsiniz. Kötü kokuların giderilmesi ve haşerelerle mücadele açısından da bitkiler oldukça işe yarıyor. Bu sayede kimyasal içerikli spreyleri kullanmak bir zorunluluk olmaktan çıkıyor.

Hayatınıza kolayca adapte edebileceğiniz karbon ayak izi azaltmaya yönelik yeni yöntemleri öğrenmek için web sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Kaynakça: