Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
2010'lu Yıllar Tarihin En Sıcak Dönemi Olarak Kayıtlara Geçti

2010'lu Yıllar Tarihin En Sıcak Dönemi Olarak Kayıtlara Geçti

Son yıllarda yaşanan iklim değişikliği, NASA ve NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) tarafından incelendi ve 2010'ların kayıtlara geçen en sıcak 10 yıllık dönem olduğu açıklandı. Daha sıcak veya daha fazla felaketle dolu olan tüm iklimsel olaylar geçtiğimiz on yıl içinde gerçekleşti. Dünya'nın ısınma trendi 2019'da devam etti ve 2016’nın hemen arkasından ikinci en sıcak yıl oldu.

NOAA'nın Ulusal Çevre Bilgi Merkezi’nde (NCEI) çalışan bilim adamlarına göre, dünyanın en sıcak beş yılı, 2005 ile 2019 yılları arasındaydı. 2019 yılında dünya genelinde ortalama sıcaklık, 20. yüzyıl ortalamasının 0,95 derece üzerinde seyrederken, 2016 yılına göre ise 0,07 derece daha serindi. Okyanusun üst seviyelerinde depolanan ısı miktarını tanımlayan okyanus ısı içeriği ise şimdiye kadar kaydedilen en yüksek miktardı. Bilim adamları yüksek okyanus ısısının deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunabileceğini açıkladı.

İklim Değişikliklerinin Etkileri

Hava sıcaklığının artması sadece yazların daha sıcak geçmesine neden olmaz, aynı zamanda kış sıcaklıklarının da yükselmesine sebep olur. Ayrıca hava modellerini bozabilir, fırtınaları daha güçlü ve yağmur olaylarını daha yoğun hale getirebilir. Karın ne zaman ve nereye düşeceği ya da göllerin donma zamanları değişebilir, okyanusların dolaştığı yolları yeniden programlayabilir. Bilim adamlarına göre 2018 yılındaki iklimsel değişiklikler yağmur olaylarının daha çok büyüyeceğine dair bir işaret.

Sürekli artan sıcaklık, dünyadaki insanlar ve canlılar için de bir zorluktur. Avrupa'dan Avustralya'ya sıcak hava dalgaları geçen yıl gezegeni sarmış, sıcaklık rekorları kırmış ve yıkıcı orman yangınlarını beslemiştir. Bilim adamlarının keşfettiği Avrupa ısı dalgaları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin bir aynasıdır. Batı Amerika'yı saran orman yangınları da iklim değişikliğinin bir sonucudur. Bilim adamları ısı ve kuraklığın suyu bitki örtüsünden emdiğini, kuru ve çıra olarak tutuşturduğunu belirlediler. Artan sıcaklıklar hava koşullarına bağlı felaketlerin çoğalmasına da katkıda bulundu. NOAA, 2018'de ülkeye yüzlerce can ve para kaybına mal olan 14 hava ve iklim olayının toplamda en az 247 ölüm ve 91 milyar dolarlık hasar yarattığını açıkladı.

Son 10 Yıldaki Sıcaklık Artışı

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün önde gelen uluslararası veri kümelerinin birleştirilmiş analizine göre beş yıllık (2015-2019) ve on yıllık (2010-2019) dönemler için ortalama sıcaklıklar en yüksek rekor düzeydedir. 1980'lerden beri her on yıl öncekinden daha sıcaktır. Atmosferde rekor seviyede ısı yakalayan sera gazları nedeniyle bu eğilimin devam etmesi beklenir. 2019'daki yıllık küresel sıcaklık, endüstriyel öncesi koşulları temsil etmek için kullanılan 1850-1900 ortalamasından 1,1 derece daha sıcaktı. Bilim adamlarına göre mevcut karbondioksit emisyonları nedeniyle yüzyılın sonunda dünyada 3 ila 5 santigrat derecelik bir sıcaklık artışı yaşanacak. Sıcaklık artışının yaşandığı geçtiğimiz on yıl; buzulların geri çekilmesi, deniz seviyelerinde düşüş kaydedilmesi, okyanus ısısının ve asitlenmesinin artması ve sıra dışı hava koşulları ile karakterize edilmiştir. 2020 yılı, 2019'da etkili olan hava ve iklim olaylarıyla başladı. Avustralya, 2019 yılında en sıcak ve en kurak yılını kaydetti ve insan yaşamı, yaban hayatı, ekosistemler ve çevre için çok yıkıcı olan büyük orman yangınlarına sahne oldu. Ne yazık ki, 2020 boyunca ve önümüzdeki on yıllar boyunca, atmosferde rekor düzeyde ısı artışına neden olan sera gazları önlem alınmazsa tüm dünyayı ısıtmaya devam edecek.

Yerküredeki yaşamı ciddi şekilde tehdit eden iklim değişikliği ve küresel ısınma için bilinçli olmalı, yerküreye saygı çerçevesinde bireysel olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Gereksiz su tüketiminden kaçınmak, elektriği tasarruflu kullanmak ve çevreyi koruyucu tedbirler almak konusunda ilk adımları atabilirsiniz.  

 

 

Kaynaklar: 

https://public.wmo.int/en/media/press-release/wmo-confirms-2019-second-hottest-year-record

http://www.unenvironment.org/news-and-stories/story/who-turned-temperature-climate-change-heatwaves-and-wildfires

https://www.edf.org/climate/climate-change-and-extreme-weather

https://www.epa.gov/climate-indicators/weather-climate

https://climate.nasa.gov/news/2865/a-degree-of-concern-why-global-temperatures-matter/

https://www.history.com/topics/natural-disasters-and-environment/history-of-climate-change

 

E-posta Bültenimize Abone Olun