Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Yaban hayatı ekolojik köprüler ile korunacak

Yaban hayatı ekolojik köprüler ile korunacak

İzmir-Çeşme Otoyolu’nda 3 adet ekolojik köprü inşaatı başladı. Yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının çok görüldüğü bölgelere yapılacak olan köprüler sayesinde, doğal hayat korunmuş olacak.

 

İzmir-Çeşme Otoyolu’nda en çok kaza yaşanan mevkilerin başında Zeytinli Kavşağı, Karaburun ve Seferihisar var. Kazaların en önemli sebeplerinden biri de karşıdan karşıya geçmek isteyen yaban hayvanları. Bu nedenle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları ve Dışında Yaban Hayvan Ölümleri Projesi (KARAYAP) kapsamında Zeytinler Mevkii’ne ekolojik köprü yapım inşaatına başladı.

İnşaatın kaba bölümünün bitirilmesiyle oluşturulacak ekolojik yapı kapsamında bölgenin bitki örtüsüne bağlı olarak kızılçam, zeytin ağaçları, maki olarak yeşillendirilecek ve yaban hayvanlarının kullandığı doğal bir yol haline getirilecek. Zeytinler Kavşağı Mevkisi'nde ekolojik köprünün tamamlanmasının ardından yaban hayatı bağlantılı kazaların sık gerçekleştiği diğer iki nokta olan Karaburun ve Seferihisar mevkilerine ekolojik köprünün inşaatına başlanacak. 2020 yılının mart ayında üç köprünün de tamamlanmasıyla yaban hayvanlarının karıştığı kazaların önüne geçilerek güvenlik sağlanırken; bölgedeki domuz, tavşan, çakal ve tilki gibi yaban hayvanlarının otoyolun karşısına geçmesi sağlanacak.

Kaynaklar:

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu – Afet Affetmez

WWF İklim Çözümleri 2050 Türkiye Çözümleri

WWF Türkiye’nin Su Ayak İzi Raporu

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu – Küresel İklim Değişikliği

E-posta Bültenimize Abone Olun