Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Yağışlardaki Azalma Avrupa'da Orman Yangını Riskini Artırıyor

Yağışlardaki Azalma Avrupa'da Orman Yangını Riskini Artırıyor

Avrupa Birliği'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama, dünyayı bekleyen en büyük tehlikelerden birini açıkça ortaya koyuyor. Uzun soluklu araştırmalara dayanılarak yapılan açıklamada, ilkbahar mevsiminde dünya genelinde beklenenden daha az yağış görülmesinin, yaz aylarında yangın riskini artırdığının altı çiziliyor.

Yerküreye Saygı ekibi olarak çevreyi tehdit eden bu gelişmeyi sizin için araştırdık.

Ormanlar Tehlike Altında

İlkbahar mevsiminde yoğun olarak gözlemlenen yağışların, atmosferdeki nem oranına katkı sağladığı ve yangın riskini azalttığı biliniyor. 2020 yılının ilkbahar aylarında beklenenden daha az seviyede yağış olması ise yazın sıcak geçtiği tüm coğrafyalardaki ormanları tehdit ediyor. Yaz aylarında yaşanan en büyük çevre felaketleri arasında ilk sıralarda yer alan orman yangınları, atmosferdeki nem oranı düştükçe daha da yaygınlaşıyor. Bu sebeple de kurak geçen ilkbahar mevsiminin orman yangınlarını tetikleyebileceği öne sürülüyor. 2020 yazının mevsim normallerinden daha sıcak geçmesinin beklenmesi de, ormanları tehdit eden unsurlar arasında. Yaz aylarının sıcak geçmesi, hızlı kıvılcımlanma riskini artırıyor ve ormanlarda yer alan cam parçası, şişe, plastik gibi atıkların büyük yangınlara yol açmasına neden oluyor. Orman yangınlarına sıklıkla sahne olan Türkiye de, tehlike altındaki bölgeler arasında bulunuyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında en yüksek sıcaklığa ulaşacak Ege ve Akdeniz kıyılarındaki ormanlık arazilerin, ciddi oranda yangın tehdidi altındaki alanlar arasında olduğu öne sürülüyor. 

Küresel Isınma Etkileri Giderek Artıyor

Sera gazlarının yüksek oranda salınımı sebebiyle etkisini her geçen gün daha da artıran iklim değişikliği, etkilerini 2020 yılında da ciddi şekilde göstermeyi sürdürüyor. Öyle ki, yılın ilk aylarında dünyaya yayılan Koronavirüs pandemisi sebebiyle atmosfere karışan sera gazı oranının azalması dahi, küresel ısınma hızını düşürebilmiş değil. Son yıllarda giderek şiddetlenen ve ekolojik dengeyi tehdit eden iklim krizi, orman yangınlarını tetikleyen sebeplerden biri olarak görülüyor. 2019 yılının sonlarından itibaren Avustralya'yı sarsan orman yangınlarının da küresel ısınma ve iklim değişikliği sebebiyle gerçekleştiği bildiriliyor. Aynı tehlike, dünyadaki tüm ormanlar için halen geçerli... Dünya İklim Atıf Grubu'nun araştırmasına göre; hava sıcaklığının mevsim normallerine göre 2 derecelik bir artış göstermesi dahi, orman yangını riskini %30 oranında yükseltiyor. Kuraklık oranının giderek artması da tehlikeyi içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. 2019 senesinin 1900'den sonraki en kurak yıl olarak kabul edilmesi ve 2020 yılının ilk yarısının 2019'a göre daha kurak geçmesi, önümüzdeki süreç için endişeleri artırıyor.

Çare Çevre Dostu Yöntemler 

Çevre ve iklim konusunda bilimsel araştırmalara imza atan pek çok uzman, küresel iklim krizinin ve orman yangını tehlikesine karşı en etkili çözüm yolunun, çevre dostu yöntemlerden geçtiği konusunda görüş bildiriyor. Kuraklığı ve iklim değişikliğini durdurmanın en önemli yöntemlerinin başında, sera gazı salınımını azaltmak geliyor. Bu sebeple de doğa dostu yiyecekler tüketmek ve bu sayede hazır gıdaların sera gazı salınımından kurtulmak, sıfır atık politikasını benimsemek ve geri dönüşüm yönteminden mümkün olan en yüksek seviyede faydalanmak gibi çözüm önerilerine önem verilmesi gerekiyor. En büyük kaynağı sanayi kuruluşlarının üretim merkezleri olan sera gazlarıyla mücadelede, tüm kaynakları etkili bir şekilde kullanmanın ve bu sayede tüketimi azaltıp üretim seviyesini düşürmenin önemli bir rolü olduğu savunuluyor. Ayrıca seyahatler esnasında doğa dostu rotalar ve ulaşım yöntemleri tercih etmek de büyük önem taşıyor. Bireysel araç yerine toplu taşıma kullanılması ve doğada çözünemeyen atıkların bilinçli bir politikayla toplanması gibi adımlar da, iklim değişikliği ve orman yangını tehlikesine karşı gerçekleştirilmesi gereken eylemler arasında sayılıyor.

 

 

Kaynak: https://yesilgazete.org/blog/2020/03/05/iklim-degisikligi-orman-yangini-riskini-en-az-yuzde-30-artiyor/