Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Ülkece bisiklet kullanımını özendirmeliyiz! Ulaşımda Bisiklet Kullanmanın Paha Biçilemez Faydaları

Ülkece bisiklet kullanımını özendirmeliyiz! Ulaşımda Bisiklet Kullanmanın Paha Biçilemez Faydaları

Dünyada çevre konusunda edinilen farkındalıkla beraber bisiklet artık yalnızca hobi olmaktan çıkıp bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Kent içi ulaşımda yerel yönetimlerin de desteği ile yapılan bisiklet yolları, sürüş deneyimini güvenli hale getiriyor. Şehirlerde yoğun nüfus nedeniyle yaşanan kaos, bisikletle sorun olmaktan çıkıyor.

Son yıllarda artan çevre bilinci, yükselen obezite oranları ve trafik sorunu gibi nedenler Türkiye'de bisiklet kullanımını teşvik eden girişimlere sahne oluyor. Yapılan bisiklet yolları, büyük markaların bisiklet kullanımına yönelik sosyal sorumluluk projeleri, belediyelerin kiralık bisiklet uygulamaları ülkemizde her geçen gün artıyor.

Bir otomobilin park yerine ortalama sekiz adet bisiklet sığabilirken, otomobil maliyetinin ortalama seksende birine bir adet bisiklet sahibi  olunuyor. Bakım masraflarının azlığı ve vergi sıkıntısının da olmaması bisikleti daha avantajlı kılıyor. Norveç, Danimarka, İsveç, Hollanda gibi pek çok Avrupa ülkesinde yaygın şekilde kullanılan bisiklet, hem çevreye hem de insan sağlığına yararları ile öne çıkıyor. İşte bisikletin paha biçilemez faydaları: 

Sağlıklı bir Yaşam için Bisiklet Sürün 

Bisiklet Kullanın, Çevreyi Koruyun 

Bisiklet kullanımı çevre dostu bir aktivite olarak sınıflandırılıyor. Zira gaz salınımı olmayan bir araç olduğundan çevre kirliliğine yol açmıyor. Yapılan araştırmalar, kentlerdeki hava kirliliğinin %70'inin motorlu taşıtlardan kaynaklandığını ortaya koyuyor. Hem gürültü hem de karbon salınımı nedeniyle otomobil gibi motorlu taşıtlar insan sağlığına zarar veriyor. Üstelik, dışa bağımlılık yaratan petrol de motorlu araçlarda kullanılıyor ancak bisiklet için herhangi bir yakıt gerekmiyor. Bisiklet ile yolculuk yaygınlaştığında, tüm dünyada bir yılda ortalama 9,5 milyar litre benzin tasarrufu bekleniyor. Güvenlik endişelerinin yanıtını da yine araştırmalar veriyor. Yapılan çalışmalara göre, bisiklet kullanan 20 yaşın altındaki erkeklerde ölüm riski, araba kullananlara göre beş kat daha az oluyor. Çalışmalar, bisiklet kullanıldığında, farklı nedenlerden kaynaklanan ölümlerin azaldığını ortaya koyuyor.

Bisikletle Hayatı Yeniden Keşfedin 

Bisiklet kullanmanın faydaları arasında psikolojik sonuçları saymak gerekiyor. Egzersizin stres ile depresyon riskini azalttığı, kişinin kendine olan güvenini yükselttiği biliniyor. Mutluluk ile ilgili bir araştırmaya göre araba kullananlar, şehirde yaşayanların en mutsuz kitlesini oluşturuyor. Trafik sorunu, park problemi, ulaşım dezavantajları bisikletle azalıyor. Bisiklet, trafik sorunu olmadığı için, yoğun kentlerde, kısa mesafe yolculuklarda hedefe ulaşma süresini ortalama yarı yarıya azaltıyor. Bisiklet sürerek araçla gitmeniz zor olan yerlere ulaşmanız da mümkün oluyor. Dağ bisikleti ile patikaları geçebilir, daha önce görmediğiniz yerler keşfedebilirsiniz veya şehri bir bisikletli olarak gezerek ona başka bir gözle bakabilirsiniz. Bisiklet kullanmanın kişisel gelişim için önemli bir kazancı da mevcut. Kişinin stratejik düşünmesini ve sınırlarını test eden egzersiz, her sürüşte size kendinizle yarışmayı öğretiyor. 

Siz de yakın mesafe yolculuklarda bisiklet kullanarak, çevreye ufacık dahi olsa bir katkı sunabilirsiniz. Bisiklet satın almak sizin için şu an zorsa kiralık bisikletleri tercih edebilir, yolculuklarınızı onlarla gerçekleştirebilirsiniz. 

Bisikletin faydalarını anlattığımız bu içerik gibi, birbirinden ilgi çekici içeriklerimizden haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip etmeyi ve bültenimize abone olmayı unutmayın!

 

Kaynakça:

https://www.yesilaski.com/bisiklet-kullanmanin-faydalari.html

‌http://www.milliyet.‌com.‌tr/pembenar/bisiklet-kullanmanin-faydalari-2380744 

https://www.bisikletliler.org/kentici-ulasimda-bisiklet/

 

http://www.cevreciyiz.com/makale-detay/679/cevre-gelecegin-kentleri-ve-bisiklet-uzerine-birkac-not

 

E-posta Bültenimize Abone Olun