Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Yaşanabilir Bir Dünya İçin Gıda İsrafının Önüne Geçmenin Yolları

Yaşanabilir Bir Dünya İçin Gıda İsrafının Önüne Geçmenin Yolları

Hayatımızı her geçen gün daha fazla etkilese de, henüz gerektiği kadar önemsenmeyen küresel ısınma, geleceğimiz için en büyük tehlikelerden bir tanesidir. İklim değişikliği, kışların daha kısa yaşanması, buzulların erimesi, onlarca türün yok olması ve bunun gibi daha birçok olumsuzluğu beraberinde getiren küresel ısınmayı önlemek ya da en azından etkilerini azaltmak hala mümkün.

Her ne kadar bu konuda en önemli adımı, doğaya tonlarca zararlı gaz ve atık bırakan büyük fabrikalar ve bağlı oldukları şirketlerin atması gerekse de, kişisel olarak günlük hayatta da alınabilecek birçok önlem mevcut. Çok fark etmesek de bunlardan bir tanesi, evimizin mutfağından geçiyor. Gıda israfının önlenmesi, yemek pişirirken ve alışveriş yaparken daha dikkatli davranmak, yerküreye saygı açısından alınabilecek tedbirler arasında yer alıyor.

İsrafla Beraber Küresel Isınmayı da Önleyin

Gıda israfı ve küresel ısınma ilk bakıldığında birbirleri ile çok alakalı gözükmeyebilir. Ancak durum, düşündüğünüzden çok daha farklı. Küresel ısınmanın temelinin, karbon gazı başta olmak üzere, doğaya salınan zararlı gazlar olduğunu unutmamak gerekir. Fabrikaların yanındaki çöpler de bu tür gazların büyük bir kaynağı olarak karşımıza çıkar. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre her sene çöpe atılarak israf edilen tonlarca yiyecek, atmosfere karışan karbon gazının %8’ini oluşturur. Bu bağlamda bakıldığında, yiyeceklerin ihtiyaç fazlası şeklinde hazırlanması, kişi sayısına yetecek yiyecekten daha fazla hazırlanarak kalanının atılması küresel ısınmayı artıran faktörler arasında önemli bir yer tutar.

Gıda israfının küresel ısınmayı artıran bir diğer yönü de arz talep dengesine olan etkisidir. İhtiyaç fazlası olarak alınan ürünler, şirketlerin analizlerinde yüksek talep oranlarına yol açar. Bu talep yoğunluğuna göre de şirketler, daha fazla üretim yaparak arzı artırmaya çalışır. Haliyle şirketler üretim tesislerini artırarak doğaya daha fazla gaz salacak fabrikalar açar. Yani doğa dostu rotalar giderek azalırken fabrika sayısı ise her geçen gün artar. İnsanların ihtiyaç fazlası alışveriş yapmalarından kaynaklı olarak artan fabrika sayısı da haliyle küresel ısınmayı fazlasıyla etkiler.

Hem Gıdaları Hem de Geleceği Koruyun

Gıda israfını önlemenin bir yolu, gıdaları doğru saklamak ve bozulmalarını engellemektir. Saklama yöntemlerinde en çok kullanılan, dondurma yöntemidir. Birçok ürün, dondurucuya atılarak saklandığında doğallığını koruyarak uzun zamanlar sonra dahi tekrardan tüketime uygun hale gelir. Bunun yanında gıdaları nemli alanlardan uzak tutmanızda fayda var. Bir diğer yöntem olarak ise konserve tercih edilebilir. Hem etlerinizi hem de sebzelerinizi muhafaza etmek için ideal bir yöntem olan konserve sayesinde yiyecekleriniz uzun süre bozulmadan kalabilir. Bakliyat ve çeşitli sebzeler için ise kurutma yöntemi fazlasıyla kullanışlıdır.

Saklama yöntemlerinin yanında gıdaları nerede saklayacağınız da önem taşır. Örneğin, nemli alanlar bakteri ve mikropların üremesi için en ideal koşullara sahiptir. Bu yüzden bu tür yerler, gıda saklamak için pek uygun değildir. Isı derecesinin dengesiz olduğu alanlar da (fırın yanları gibi) gıdaların bozulmasına sebep olur. Bu püf noktalara dikkat ederek hayatınıza sıfır atık ile devam edebilir, iklim krizi meselesinin önüne olabildiğince geçebilirsiniz.

Bilinçsiz Alışveriş, Geleceğimiz İçin Pahalıya Patlayabilir

Alışveriş yaparken iklim değişikliğini çoğu insan pek düşünmez. Ancak bu esnada dahi küresel ısınmanın etkilerini azaltabilecek önlemler almak mümkündür. Yazının başında da geçtiği gibi, alışverişte ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazlasını almanız, bu gıdaların daha sonra çöpe gitmesinden dolayı küresel ısınmayı artıracaktır. İhtiyaçlarınızı belirlediğiniz bir alışveriş listesi ile alışverişe gitmek, olabildiğince bu listeye sadık kalmak, marketlerin tüketici üzerindeki psikolojik hamlelerinden etkilenmemeye çalışmak ve sepetinizi ihtiyaç duyduğunuz kadar doldurmak dikkat etmeniz gereken önemli noktalardandır. Bunun yanında doğa dostu yiyecekler tercih ederek organik yaşama destek olmak da alışverişte küresel ısınmayı azaltabileceğiniz ipuçlarındandır.

 

Kaynak:

https://www.iklimhaber.org/iklim-degisikligi-ve-gida-guvenligi-iklimsel-akilli-gida-uretimi/