Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
İlkbaharda Formunuzu Doğa Aktiviteleri İle Koruyun

İlkbaharda Formunuzu Doğa Aktiviteleri İle Koruyun

İlkbaharın yaklaşmasıyla birlikte günler uzuyor. Güneşin her geçen gün kendisini daha net hissettirdiği bu mevsimde, sıcaklıkların da yükselmesi farklı aktivitelerin gerçekleştirilebilmesini mümkün kılıyor.

Siz de bu durumu fırsat bilip hem doğal güzelliklerin keyfini sürmenin hem de formunuzu korumanın peşindeyseniz, aşağıda sıralanan aktivitelere yönelebilirsiniz.

Uzun Doğa Yürüyüşlerine Çıkabilirsiniz

Doğada uzun yürüyüşlere çıkmak, kış mevsiminin üzerinizde bıraktığı negatif etkilerden kurtulup form tutmak için gerçekleştirebileceğiniz ideal dış mekân aktivitelerinin başında geliyor. Üstelik Türkiye’nin dört bir yanında, bu aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz birbirinden güzel doğa dostu rotalar sizleri bekliyor. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, doğa yürüyüşü için Ağva, Maşukiye ve Sapanca gibi yakın mesafedeki yerleşimleri ziyaret edebilirsiniz. Hamamönü ve Beypazarı, Ankara’da yaşayanlar için bu konudaki en ideal rotalar olarak öne çıkıyor. İzmir’de ise Karşıyaka, Çandarlı ve Bornova çevresinde oldukça güzel parkurlar bulunuyor.

Doğa yürüyüşü öncesinde sıfır atık felsefesine uygun olarak yanınıza alacağınız çantanın içerisine çöp poşeti koyabilirsiniz. Böylece yanınızda getirdiğiniz malzemeleri kullandıktan sonra ortaya çıkacak atıkları toplayabilirsiniz.

Oryantiring Yarışmalarında Kozlarınızı Paylaşabilirsiniz

İlkbaharda gerçekleştirebileceğiniz bir başka aktivite ise oryantiring, yani yön bulma. Farklı arazi koşullarında gerçekleştirilebilmesi, Türkiye’de her geçen gün daha fazla bilinirliği artan bu doğa aktivitesinin en büyük özelliği olarak öne çıkıyor. Her yaş grubundan bireye yönelik bir spor dalı olan oryantiring yarışmaları, federasyon gözetiminde ve belirli kurallar dâhilinde gerçekleştiriliyor. Haliyle aktivite esnasında güvenlik açısından herhangi bir risk oluşmuyor.

Siz de bu yarışmalarda yerinizi alarak yer yön bulma konusundaki hünerlerinizi rakiplerinize karşı sergileyebilirsiniz. Hızlı hareket etmeye dayalı bir spor olan oryantiringin; gece, şehir içi, park, dağ ve macera yarışları gibi farklı kategorileri bulunuyor. Her bir kategoride yarışmacıların farklı deneyimler yaşarken sarf ettikleri efor da değişkenlik gösteriyor.

Bisiklete Binmeyi Düşünebilirsiniz

İlkbaharda form tutmak adına gerçekleştirebilecek aktiviteleri sıralarken bisiklete binmeyi de atlamamak gerekiyor. Üstelik bu aktivite için illa şehir dışına çıkmanız gerekmiyor. Çünkü başta İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere ülkemizin pek çok kentinde, bisiklete binmek isteyen bireyler için oluşturulmuş güvenli yollar bulunuyor. Strava gibi ağları kullanarak çevrenizdeki yeni parkurları kolayca keşfedebilir, sarf ettiğiniz mesafeyi ve harcadığınız enerjiyi kaydedebilirsiniz.

Tabii dilerseniz bisikleti yalnızca boş zamanlarınızda gerçekleştirebileceğiniz bir aktivite şeklinde değerlendirmek yerine çevre dostu ulaşım yöntemi olarak benimseyebilirsiniz. Böylece otomobilinizi yalnızca gerekli hallerde kullanıp karbon ayak izinizi ciddi oranda azaltabilir ve iklim değişikliği ile mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

Maceracı Ruhunuzu Rafting ya da Kano ile Besleyebilirsiniz

Adrenalin dozu yüksek dış mekan aktivitelerine yönelmek istediğinizde, rafting ve kano yapmayı düşünebilirsiniz. Zira eriyen kar suları ile birlikte ülkemizin farklı bölgelerindeki akarsularda bu iki aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz ideal şartlar oluşuyor. Rafting söz konusu olduğunda en yoğun ilgiyi Çoruh Nehri, Dalaman Çayı ve Fırtına Deresi görüyor. Tabii deneyiminize ve yaşadığınız kente bağlı olarak Bekili Deresi, Zamantı Irmağı ve Köprülüçay’ı da tercih edebilirsiniz.

Bir grup aktivitesi olan rafting yerine kano yaparak doğal güzelliklerin tadını çıkartmayı ve zinde kalmayı amaçlıyorsanız, rotanızı Kekova’ya çevirebilirsiniz. Türkiye’nin ilk sualtı milli parkı dışında Beşparmak Dağları’ndaki mağaralarda da doğal güzellikler ve tarihi dokuyla iç içe olabilirsiniz. Bu iki doğa dostu rotaya ek olarak Bafa Gölü ve Kemaliye Vadisi’ni gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Bahçenizi veya Balkonunuzu Düzenlemeye Odaklanabilirsiniz

İlkbahar geldiğinde evinizden ayrılmadan da çeşitli aktivitelere yoğunlaşıp formunuzu koruma imkânı bulabilirsiniz. Eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız, güneşli bir hafta sonunu bahçenizde bakım yapmaya ayırabilirsiniz. Bir apartmanda yaşıyorsanız, balkonunuza çeşitli boyutlarda saksılar yerleştirerek tekdüze görüntüye son verebilirsiniz.

Bahçeniz ya da balkonunuz herhangi bir bitkiyi, ağacı yetiştirmenize izin verecek özellikleri taşımıyorsa hiç üzülmeyin. Yerel yönetimlerin düzenlediği aktivitelere katılarak ya da arkadaşlarınızla ve ailenizle ortaklaşa hareket ederek mahallenizdeki parkları hatta sokağınızı temizleyebilirsiniz. Böylece hem sevdiklerinize vakit ayırmış hem de ‘yerküreye saygı’ fikrini diğer bireylere aşılamış olursunuz.

Çevreyi ve sağlınızı korumak adına gerçekleştirebileceğiniz aktiviteler konusunda yeni fikirler edinmek için web sitemizi düzenli olarak ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

 

Kaynaklar:

E-posta Bültenimize Abone Olun