Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Çöp ayrıştırmayı evinizde nasıl yaparsınız?

Çöp ayrıştırmayı evinizde nasıl yaparsınız?

Çöp ayrıştırma, yeryüzüne saygı göstermek ve doğanın korunması adına benimsenebilecek en basit yöntemler arasında yer alıyor.. Üstelik hiçbir maliyeti olmayan bu alışkanlık sayesinde sadece daha fazla yaşanabilir bir dünya hedefine katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda çocuklarınızın da doğa dostu olmanın önemini kavramalarını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar içinse aşağıda sıralanan ve uygulaması son derece basit adımları takip edebilirsiniz.

Çöp Ayrıştırmaya Depolama Alanı Oluşturarak Başlayın…

Evde çöp ayrıştırma işlemi için atılması gereken adımların başında, uygun depolama alanının belirlenmesi geliyor. Bu sayede hem evinizin düzenini korumaya devam edebilirsiniz hem de kategorilere göre ayırdığınız atıkları zamanı geldiğinde kolayca dışarıya çıkartabilirsiniz. Eğer yaşadığınız konut size aitse bahçenizdeki deponun veya garajınızın bir bölümünü bu işe ayırabilirsiniz. Apartman dairesinde yaşayanlar içinse en ideal depolama alanı mutfak veya balkon ön plana çıkıyor.

İhtiyacınız Olan Çöp Kutusu Sayısını Belirleyin…

Depolama alanını oluşturduktan sonraki adım ise şöyle; tüketim alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak, ihtiyacınız olan çöp kutusu sayısını kolayca belirleyebilirsiniz. Aslında bu konuda benimsenmekle ilgili olarak iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerin ilki, üç bölmeli sistem olarak adlandırılıyor. Evde çöp ayrıştırma konusunda en pratik çözüm olan üçlü sistem dâhilinde cam, plastik ve kâğıt için depolama alanına birer adet kutu yerleştiriliyor. Daha etkili olan altı bölmeli sistemde ise plastik, metal, kâğıt, cam, elektronik ve organik atıklar için farklı kutular kullanılıyor. Dilerseniz bu sistemi, kuru ya da ıslak kâğıt ve plastik çöplerini ayrı ayrı biriktirmenize olanak verecek şekilde geliştirebilirsiniz.

Evinizin Etrafına da Çöp Kutusu Yerleştirmeyi Unutmayın…

Üçüncü aşama aslında daha çok kendi evi olan bireyleri ilgilendiriyor. Ancak kendi dairenize ek olarak yaşadığınız binanın geneline evsel atık ayrıştırma alışkanlığını yaymak istiyorsanız, apartmanınızın yöneticisiyle konuşup katlara ya da bahçeye belirli sayıda çöp kutusu yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çevre kirliliğine yol açan etkenlerin de önüne geçmiş olursunuz. Hatta bahçeniz varsa çöp kutularına ek olarak bir kompost alanı oluşturarak organik atıklarınızı yeniden değerlendirme imkânı bulabilirsiniz.

Çocuğunuza Çöp Ayrıştırmanın Önemini Öğretin…

Çocuğunuza çöp ayrıştırmanın önemini ve tekniklerini anlatarak, hayatı boyunca evsel atıkların yönetimi ile ilgili bilinçli davranmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu konuda katı bir öğretim tarzını seçmek yerine süreci oyunlaştırmaya yönelirseniz çok daha kısa sürede etkili sonuç alabilirsiniz. Bu aşamada öncelikle depolama alanındaki her kutunun üzerine ne tarz çöplerin atılabileceğini belirten etiketler yapıştırabilirsiniz. Sonraki aşamadaysa olumlu sonuçlanan her ayrıştırma işleminin ardından onu ödüllendirerek hevesini arttırabilirsiniz. Böylece sizden sonraki kuşağın da çevreyi koruma adına doğru adımları atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Gerektiğinde Yerel Yönetimlerden Yardım Alın…

Organik atıklar, plastikler, kağıtlar kolayca geri dönüştürülebiliyor. Ancak pil, mürekkep kartuşu ve elektronik eşya gibi atıkların hem biriktirme hem de yok etme aşamaları daha kompleks süreçler gerektiriyor. Çevreye ve toplum sağlığına zarar verme potansiyellerinden dolayı kızartma yağları da aynı kategoriye dâhil ediliyor. Dolayısıyla evinizde biriken bu tarz atıkların uygun biçimde işlemden geçirilerek yok edilmesi ya da mümkünse geri dönüştürülmesi için yerel yönetimlerden yardım alabilirsiniz. Bu konuda resmi makamlara ek olarak günümüzde sivil toplum kuruluşları ve özel şirketler de bireylere yol gösterecek kampanyalar düzenliyor.

Yeni Teknikler Öğrenmek İçin Araştırma Yapmayı İhmal Etmeyin…

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinde kayda değer oranda artış gözlemleniyor. Haliyle bu durum, eskiye nazaran çok daha fazla sayıda bireyi yeryüzüne saygı duyulması gerektiği bilinciyle hareket etmeye zorluyor. Bu sayede de çöp ayrıştırma ve geri dönüşüm konusunda her geçen gün yeni fikirler ortaya atılıyor. Gündelik işlerinizden arta kalan zamanın bir kısmını internet üzerinden araştırma yapmaya ayırarak evde çöp ayrıştırma hakkındaki yeni trendleri kolayca öğrenebilirsiniz. Böylece uyguladığınız mevcut yöntemleri çok daha etkili hale getirebilirsiniz.

Evde çöp ayrıştırma konusundaki yeni yöntemlerden anında haberdar olmak için web sitemizi düzenli ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynakça:

 

E-posta Bültenimize Abone Olun