Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Yeni Yılda Günlük Hayatınızda Küçük Değişikler Yaparak Su Ayak İzinizi Azaltabilirsiniz

Yeni Yılda Günlük Hayatınızda Küçük Değişikler Yaparak Su Ayak İzinizi Azaltabilirsiniz

Su ayak izi kavramı, canlıların yaşamlarını sürdürebilmek adına ihtiyaç duydukları en önemli bileşenin ekonomideki rolünün daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu kavram, aynı zamanda tüm dünyada, sanayide ve gündelik yaşamda suyun dengesiz kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli verilerden birine dönüşüyor.

Çünkü Dünya Doğayı Koruma Vakfı gibi sivil toplum örgütlerinin bu veriyi baz alarak hazırladıkları raporlar, su kullanımının şu anki seviyelerde devam etmesi durumunda yakın zamanda küresel çapta bir kuraklık tehlikesinin baş göstereceğine işaret ediyor. Bu nedenle günlük hayatınızda küçük değişiklikler yaparak su ayak izinizi kolayca azaltabilir ve böylece iklim değişikliği ile mücadeleye bireysel anlamda katkıda bulunabilirsiniz. İşte yeni yılda uygulayabileceğiniz yöntemlerden birkaçı:

Yeme-İçme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirebilirsiniz

Su tüketiminin artmasında, tüketim alışkanlıklarımızın etkisi her geçen yıl daha da dramatik hale geliyor. Zira nüfus ve talep arttıkça, çok daha fazla sayıda çiftlik hayvanı yetiştiriliyor. Ayrıca tarımsal ürünlerin ihtiyacı karşılayabilmesi için çok daha büyük alanlarda ekim yapılması gerekiyor. Haliyle su ayak izini azaltma konusunda öncelikle yeme-içme alışkanlıklarını gözden geçirmek bir önceliğe dönüşüyor.

Bu konuda en somut adımı, et tüketiminizi azaltarak atabilirsiniz. Çünkü sebze ve meyve üretimi ile karşılaştırıldığında, çiftlik hayvanı yetiştiriciliğinde çok daha fazla miktarda su kullanılıyor. Örneğin bir tavuk kesime hazır hale gelene kadar 3900 litre su tüketiyor. Bir sığırı yetiştirmek içinse yaklaşık 15,5 ton suya ihtiyaç duyuluyor. Benzer şekilde şeker ihtiyacındaki artışa paralel olarak yağmur ormanları yok edilerek elde edilen alanlar ekim için kullanılıyor.

Geri Dönüştürülmüş Ürünleri Kullanmaya Ağırlık Verebilirsiniz

Su, yalnızca çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi ya da tarımsal faaliyetler için gerekli ana faktörler arasında yer almıyor. Aynı zamanda çoğu endüstriyel ürünün üretimi esnasında da yüksek oranda kullanıyor. 500 adet kâğıt 5 ton, 1 araba 148 ton, 1 kot pantolon yaklaşık 7 ton su kullanılarak üretiliyor. Bu örneklere ek olarak yaşam tarzınızı göz önünde bulundurup günlük hayatta kullandığınız ürünlerin yapımında ne kadar su tüketildiğini internet üzerinden kısa bir araştırmayla kolayca öğrenebilirsiniz.

Yüksek miktarlarda suyun endüstriyel faaliyetlerde kullanımının önüne geçmek adına geri dönüştürülmüş ürünlerin kullanımına ağırlık verebilirsiniz. Hatta atık yönetimi konusunda evinizde basit düzenlemeler yaparak geri dönüştürülme aşamasına dolaylı yoldan katkıda bulunabilirsiniz. Böylece çöp ayrıştırma işlemi sırasında harcanan su miktarının da azalmasını sağlayabilirsiniz.

Su Tasarruflu Ürünlere Evinizde Yer Açabilirsiniz

Su ayak izini azaltma yöntemlerinden bir diğeri ise duş almak, çamaşır ve bulaşık yıkamak gibi aktivitelerdeki kullanım oranlarına dikkat etmekten geçiyor. Harcadığınız su miktarını daha makul seviyelerde tutmak adına, evinize çamaşır ve bulaşık makinesi alırken seçtiğiniz modelin tasarruf oranlarına göz atabilirsiniz. Standart sifonlar yerine çift haznelilere yönelebilir, musluklarınızı klasik tiptekiler yerine sensörlü olanlarla değiştirebilirsiniz.

Eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız, bu konuda daha radikal çözümlere yönelebilirsiniz. Su oluklarını birleştirerek evinizin çatısında bir kanal sistemi oluşturabilir ve buradaki yağmur sularının belirli noktalarda bulunan biriktirme kaplarına taşınmasını sağlayabilirsiniz. Hatta bahçenizin belirli noktalarına ekstra kovalar yerleştirerek biriken miktarı kolayca artırabilirsiniz. Böylece şebeke suyuna ihtiyaç duymadan, doğanın size sunduğu doğal kaynaklarla ihtiyaçlarınızı gayet rahat biçimde giderebilirsiniz.

Motorlu Taşıt Kullanım Oranınızı Azaltabilirsiniz

Su kullanım miktarının azalmasına bireysel katkı sağlamak adına, araba ile seyahat etmek yerine çevre dostu çözümleri tercih edebilirsiniz. Çünkü trafiğe çıkan araç sayısı ne kadar fazla olursa, bu araçların ihtiyaç duyduğu petrol türevlerini ve elektriği üretmek için o kadar yüksek miktarda su tüketilmesi gerekiyor. Kabaca bir örnek vermek gerekirse 1 galon petrol türevi üretmek için yaklaşık 1 ila 2,5 galon su gerekiyor. Konu ticari uçuşların gerçekleştirilmesine geldiğindeyse bu oran çok daha yüksek miktarlara çıkıyor.

Gündelik hayatta ulaşım ihtiyacınızı gidermek için toplu taşıma kullanabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerdeki toplu taşıma ağlarının kapsamı eskiye oranla bir hayli artmış durumda. Daha da radikal bir çözüme yönelmek isterseniz, bisiklet kullanımına ağırlık verebilirsiniz. Tatillerde ise bulunduğunuz kente yakın destinasyonları tercih edebilirsiniz.

Su ayak izini azaltma yöntemleri hakkında daha farklı fikirler edinmek için Yerküreye Saygı e-bülten aboneliğinizi tamamlamayı sakın unutmayın.

Kaynakça: