Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Küresel Isınma Gündelik Alışkanlıklarımızı Nasıl Etkileyecek?

Küresel Isınma Gündelik Alışkanlıklarımızı Nasıl Etkileyecek?

Bilinçsiz tüketim, kontrolsüz sanayileşme ve doğaya saygı fikrinin yeterince destek görmemesi nedeniyle küresel ısınma, her geçen yıl daha da yıkıcı biçimde etkilerini gösteriyor. Gerçekleştirilen birçok bilimsel çalışma, hava sıcaklığında küresel çapta yaşanacak bir derecelik artışın bile, geri dönülmesi zor sonuçlara neden olacağına işaret ediyor. Bu durumun gündelik alışkanlıklarınızı nasıl ciddi oranda etkileyeceğini merak ediyorsanız, işte cevapları...

Kıyı Kesimlerindeki Yerleşimlerde Yaşamak Güçleşecek

Küresel ısınma nedeniyle kutuplarda meydana gelen erimenin, önümüzdeki yıllarda deniz seviyesinde çarpıcı ölçüde artışa neden olacağına artık kesin bir olgu gözüyle bakılıyor. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevriliyken, bu durumun etkilerinin kaçınılmaz olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca, tahminlere göre, iklimsel değişiklikler nedeniyle yakın zaman içerisinde ekstrem hava olaylarının görülme sıklığı da muhtemelen artacak. Eğer İzmir, Muğla, Çanakkale gibi kıyı illerde yaşıyorsanız, bu şartlar neticesinde gelecekte, ülkemizin iç kesimlerinde kendinize yeni bir hayat kurma zorunluluğu hissedebilirsiniz.

Sıcak Hava Dalgası Nedeniyle Sosyal Hayat Sekteye Uğrayacak

Sabancı Üniversitesi İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin’in hazırladığı rapor, 2019 yılında etkisini şiddetli biçimde gösteren ani sıcaklık yükselişinin, 21. yüzyılın sonunda daha uzun süreye yayılacağını gösteriyor. Sıcak hava dalgasının etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmak, birçok birey için çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla ilerleyen yıllarda, sosyal hayatınızda köklü değişiklikler yapmak durumunda kalabilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmak veya günlük işlerinizi tamamlamak için daha dar zaman aralığında hareket edip, kapalı ortamlara bağımlı hale gelebilirsiniz.

Güneydeki Popüler Destinasyonlarında Tatil Yapmak Zorlaşacak

Sıcak hava dalgası, bir yandan gündelik yaşamı etkilerken, diğer yandan tatil alışkanlıklarında da değişiklik yapmayı gerektirecek gibi görünüyor. Küresel ölçüde, sıcaklıklarda görülecek artışla birlikte, Antalya ve Fethiye gibi Türkiye’nin güney sahillerindeki popüler destinasyonlarda tatil heyecanı yaşama fikrine daha temkinli yaklaşmayı düşünebilirsiniz. Zira başta bebekler ve 60 yaş üstü bireyler ile tansiyon hastaları için yüksek sıcaklıkların ölçümlendiği günlerde, korunmasız biçimde dışarıda olmak artık epey yüksek bir risk içeriyor. Ayrıca havanın daha da sıcak olması, güneş çarpmasına ve çeşitli cilt hastalıklarına da davetiye çıkartıyor.

Birçok Gıda Maddesi Temin Edilemez Hale Gelecek

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu verilerine göre, küresel ısınma sonucunda meydana gelen kuraklık, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, özellikle kışın ekilen mahsullerde ciddi oranlarda rekolte düşüşüne neden oluyor. Her geçen yıl daha fazla üründen verim alınmasını zorlaştıran bu durum nedeniyle, yakın zaman içerisinde severek tükettiğiniz birçok gıda maddesine “Elveda!” demek zorunda kalabilirsiniz. Yani, güne bir bardak kahve içerek başlamak ya da tatlı krizinizi çikolata ile yatıştırmak yerine bambaşka ürünlere yönelmeniz gerekebilir. Daha da kötüsü, ülkemizdeki tahıl, sebze ve meyve üretiminin azalması nedeniyle, yetersiz beslenmenin genele yayılacağı ve hastalıklara direncin azalacağı sonucu ortaya çıkıyor.

Su Kıtlığı Çok Daha Önemli Bir Soruna Dönüşecek

Hava sıcaklıklarındaki 1-1,5°C’lik artış sonucunda, etkilerini iyiden iyiye hissettirecek olan iklim değişikliği ve artan nüfusun aşırı tüketimi neticesinde, tatlı su kaynaklarının kendilerini yenileyemeyecekleri öngörülüyor. Bunun önüne geçmek için, ülkemizde yaşayan bireylerin tüketim alışkanlıklarında ciddi değişikliler yapmaları gerekiyor. Hatta mevcut kaynakları korumak adına, başta gıda üretimi olmak üzere birçok sanayi kolunda aşırı su kullanımının önüne geçilmesi zorunlu. Aksi halde, yağışların azalmasına bağlı kuraklık ve yer altı su kaynaklarının plansız kullanımı göz önünde bulundurulduğunda, bireylerin içmek ya da temizlenmek için yeterli miktarda suyu bulabilmelerinin imkânsız hale geleceği düşünülüyor.

E-bülten aboneliğinizi tamamlayarak, küresel ısınma ile ilgili en yeni gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kaynakça:

E-posta Bültenimize Abone Olun