Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Kış Mevsiminde Ekolojik Kamp Deneyimi Yaşamak İsteyenler İçin En İdeal Rotalar

Kış Mevsiminde Ekolojik Kamp Deneyimi Yaşamak İsteyenler İçin En İdeal Rotalar

Tamamen doğaya odaklanmak isteyen bireyler için kampçılık, kışın da vazgeçilmez aktiviteler arasında. Dolayısıyla güneş saatine göre uyuyup uyanmanın, harika manzaralar yakalamanın, uzun yürüyüşlere çıkmanın heyecanını yaşamak isteyen kişiler, ekolojik kamp kurabilecekleri rotalarla ilgili araştırma yapmaktan kendilerini alamıyor.

Neyse ki, ülkemiz de bu konuda doğa tutkunlarına sayısız fırsat sunuyor. İşte bu fırsatlardan birkaçı...

Erciyes Dağı, Kayseri

3.916 metre yüksekliği ile İç Anadolu’nun en görkemli dağlarından biri olan Erciyes, kışın ekolojik kamp yapmak için Türkiye'deki en ideal yerlerin başında geliyor. Ancak, bu mevsimde dağın zorlu şartlarını göz önünde bulundurmak şart. Adı daha çok kış sporları ve dağcılık faaliyetleriyle anılan Erciyes’te kamp kurmak için Çobanini’ni tercih edebilirsiniz. Zirve tırmanışı öncesinde, dağcıların da mola verdikleri alanla kayak merkezi arasındaki mesafeyi yürüyerek aşmak 4-5 saat sürüyor. Bu nedenle çoğu kampçı, önce Zümrüt’e gidip ardından telesiyeje binerek merkeze ulaşmaya sıcak bakıyor.

Kapadokya, Nevşehir

Kış mevsiminin kendine has güzelliğiyle iç içe, keyifli bir hafta sonu geçirmek için Kapadokya’da kamp kurmayı düşünebilirsiniz. Bembeyaz kar örtüsünün altındayken, konuklarına büyüleyici manzaralar sunan bölgede, çoğu yer koruma altında. Dolayısıyla, kamp yapmak isteyen macera tutkunlarının, bu aktivite için belirli bir giriş ücretini gözden çıkarmaları gerekiyor. Ancak, Kızıl Vadi gibi doğa harikası bir alanda kamp kurma fikri bile talep edilen ücrete fazlasıyla değer. Kapadokya’nın, romantik atmosferi ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan bu bölgesine ulaşım, Göreme üzerinden sağlanıyor.

Abant Gölü, Bolu

Kış mevsiminde kamp kurmak için ideal rotalar söz konusu olduğunda, Bolu şehir merkezine 34 kilometre uzaklıktaki Abant Gölü’nü de unutmamalı. Doğa tutkunları, 125 hektarlık alanı kaplayan göl çevresinde hem vahşi yaşamı rahatça gözlemleme hem de karşılaştıkları nefes kesici güzellikteki manzaraları fotoğraflama imkânı buluyor. Göl çevresinde, dokularıyla Doğu Karadeniz’deki türdeşlerini andıran çok sayıda yayla var. Özellikle Sinekli, konuklarına sunduğu harika görüntüler ve sakin atmosferiyle kampçıların gözdesi olmayı sürdürüyor.

Saklıkent, Antalya

Antalya kent merkeziyle arasında 45 kilometrelik mesafe bulunan Saklıkent, yaz ortasında bile ekolojik kış kampçılığı deneyimi yaşamak isteyen doğa tutkunlarından yoğun ilgi görüyor. Üstelik, bünyesinde bir kayak merkezini barındıran bu bölgede, kamp yapmak için ideal birçok nokta sizleri bekliyor. Dilerseniz kayak merkezinin yakınındaki alanları tercih edebilir ya da dağın daha yüksek kesimlerinde yer alan düzlüklere yönelebilirsiniz. Eğer bu konuda seçim hakkınızı Bakırtepe’den yana kullanırsanız, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden yararlanma olanağı bulabilirsiniz.

Kaz Dağları, Balıkesir

Balıkesir’in Edremit ilçesinden rahatça ulaşabileceğiniz Kaz Dağları, Ege Bölgesi’nde ekolojik kamp için tercih edilebilecek rotalar arasında kendisine kolayca yer buluyor; çünkü İstanbul ve İzmir’e yakın konumdaki bu bölge, kış mevsiminde konuklarına doğal güzelliklerin tadını doyasıya çıkarma fırsatı veriyor. Üstelik resmi makamlarca rehbersiz kamp kurmaya izin verilmemesi, bir nebze de olsa yoğunluk oluşmasının önüne geçmekte. Bu sayede doğayı gözlemlemek ve tüm haftanın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen kişiler, sessiz bir atmosferde aradıkları fırsatları değerlendirebilirler.

Ekolojik Kamp Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konu ekolojik kamp olunca, doğayı korumak adına aşağıda sıralanan ayrıntıları gözden kaçırmamak gerekiyor.

-  Kampçılığın, doğaya dönüş ve yeryüzüne saygı fikri üzerine kurulu bir faaliyet olduğunu asla unutmamalısınız. Dolayısıyla, bu aktivite öncesinde hazırlığınızı yaparken çantanızda yalnızca ihtiyaç duyacağınız malzemelere yer vermeye özen gösterebilirsiniz; çünkü yanınızda ne kadar çok malzeme olursa o kadar fazla atık çıkacaktır.

- Ekolojik kamp deneyimi yaşarken tüm ihtiyaçlarınızı yerel üreticilerden sağlayabilirsiniz. Böylece hem bulunduğunuz bölgenin ekonomisini desteklemiş hem de yerel tatları tanımış olursunuz. Üstelik alışveriş sırasında, yerel halkla iletişim kurup bulunduğunuz rotalar hakkında eşsiz bilgiler edinebilirsiniz.

- Kış mevsiminde kamp kurduğunuz alanda ateş yakmanız gerektiğinde, sizden önce aynı yerde konaklamış kişilerin oluşturduğu noktalardan yararlanabilirsiniz. Eğer böyle bir nokta yoksa yalnızca izin verilen alanlar dâhilinde, etrafını taşla çevirerek ateş yakacağınız yeri oluşturabilirsiniz. Ortaya çıkan külü ise bulaşık yıkarken kullanmanız mümkün.

- Başta çadır olmak üzere, kamp faaliyeti sırasında kullanacağınız ekipmanları seçerken çok kullanımlık olanlara yönelebilirsiniz. Böylece atık yönetimiyle uğraşmak yerine, kamp yaptığınız bölgeyi keşfe odaklanarak anın tadını çıkartabilirsiniz.

Ekolojik tatil için tercih edebileceğiniz rotalar hakkında yeni fikirler edinmek için web sitemizi düzenli olarak ziyaret edebilir ya da e-bültene abone olabilirsiniz.

Kaynakça:

 

E-posta Bültenimize Abone Olun