Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Çevre Dostu Seyahat Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak Öneriler

Çevre Dostu Seyahat Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak Öneriler

Birçok kişi, ister iş isterse de tatil amaçlı olsun, gündelik yaşamda zamanlarının önemli bir kısmını seyahat etmeye harcıyor. Bu aktivite bazıları için nefes almak veya yürümek gibi sıradan bir alışkanlık haline geldiğinden, çevreyi korumak adına yapılabilecek basit seçimlerin kolaylıkla göz ardı edilme ihtimali var.

İklim değişikliğine ve küresel ısınmaya karşı bireysel olarak mücadele etme konusunda kararlı insanlar ise çevre dostu seyahat alışkanlığı edinmeye özen gösteriyor. Eğer siz de bu konuda dikkatli davranmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Araç Paylaşım Uygulamalarından Yararlanın

Seyahatlerini tek başlarına ve kendi otomobilleri ile gerçekleştiren bireyler, hem özgürce hareket etme hem de konforlu yolculuk deneyimi yaşama olanağını yakalıyor. Ancak, böyle bir ulaşım tercihinde bulunmak, miktarı mesafeye göre değişen bir bütçe gerektiriyor. Üstelik kendi otomobiliyle yolculuk yapan her birey, çok daha yüksek miktarda zararlı gazın doğaya karışmasına sebep oluyor. Bunun önüne geçmek adına, aynı destinasyona gidecek kişilerle birlikte seyahat etmenizi mümkün kılan araç paylaşım uygulamalarından yararlanmaya başlayabilir, hatta bu uygulamaları kullanırken araç seçiminde çevre dostu kriterler belirleyebilirsiniz.

Yeme-İçme İhtiyacınızı Yerel İşletmelerden Giderin

Seyahatiniz boyunca yeme-içme ihtiyacınızı yerel işletmeler aracılığıyla gidermeyi tercih ederek, iklim değişikliğiyle mücadeleye ciddi anlamda katkı sağlamanız mümkün. Eğer yemeğinizi kendiniz yapacaksanız, bölgedeki yetiştiricilere ait taze ürünleri pazarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu ürünler, yakın mesafedeki tarım alanlarında yetiştirildikleri için nakliye sırasındaki yakıt tüketimi daha düşük oluyor. Dolayısıyla, küresel ısınmaya sebep olan en büyük etkenlerden biri olan karbon salınım oranı da düşük seviyede kalıyor. Benzer nedenlerden ötürü zincir restoranlar yerine yerel halkın işletmekte olduğu mekânları tercih etmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böylece yerel mutfağın, özgün tarife sadık kalınarak hazırlanmış en özel lezzetlerinin tadına bakma ayrıcalığını kaçırmamış olursunuz.

Konaklama İçin Ekolojik Otelleri Tercih Edin

Konaklama söz konusu olduğunda, dilerseniz ev kiralama seçeneklerine yönelip yeme-içme ihtiyacınızı da yere işletmeler aracılığıyla gidererek doğa dostu bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Tabii ki konforlarından ödün vermeyenler için otelde konaklamak, halen daha bir numaralı tercih olmayı sürdürüyor. Neyse ki yerküreye saygı duymayı benimsemiş işletmeci sayısı her geçen gün artmakta. Bu sayede tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ekolojik oteller hızla çoğalıyor. Çevreci anlayışa sahip konaklama tesisleri, aydınlatmadan atık yönetimine kadar hemen her konuda, önceden belirlenmiş standartlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürüyor. Dolayısıyla bu otellerde konaklamayı tercih eden bireyler, dolaylı yoldan çevrenin korunmasına yardımcı oluyor.

Plastik Yerine Çok Kullanımlık Ürünleri Kullanın

Yaz mevsiminde seyahat etmeyi sevenler için susuzluk, sık karşılaşılan bir sorun. Bu ihtiyacı gidermek için çoğu kişi, genelde marketlerde plastik şişeler içerisinde satılan sulardan alıp içmeye yöneliyor. Aynı şekilde, yemek yerken pratik olması açısından tek kullanımlık plastik tabak, çatal, kaşık kullanımı da oldukça tercih ediliyor. İşlevlerini hemen yitirerek atığa dönüşen ve uygun kategoride saklanması gereken bu tarz ürünler yerine, birden fazla kullanım imkânı yaratan ekipmanları tercih edebilirsiniz. Çok kullanımlık seyahat malzemesi ihtiyacınızı, kamp malzemesi satan e-ticaret siteleri ve dükkânlar aracılığıyla kolayca gidermeniz mümkün.

Sorumlu Bir Misafir Olmaya Özen Gösterin

Çevre dostu seyahat alışkanlığı edinmek adına bulunduğunuz konumda kalıcı olmadığınız ve haliyle yerel dokuyu bozmamanız gerektiği düşüncesini aklınızın bir köşesinde devamlı tutun. Bu doğrultuda işe, çevredeki bitki örtüsüne zarar vermemek ve etrafta göreceğiniz hayvanları beslememekle başlayabilirsiniz. Seyahat boyunca atık yönetimine önem verip elektrik kullanımını belirli seviyenin altında tutmak da ziyaretçisi olduğunuz coğrafyayı korumak için dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. Bunlar dışında kalan daha özel konular hakkında, gideceğiniz destinasyona yönelik, internet üzerinden araştırma yapabilir ya da yerel sivil toplum örgütleriyle iletişim kurabilirsiniz.

Çevre dostu seyahat alışkanlığı kazanmanızı sağlayacak yeni yöntemlerden haberdar olmak için e-bülten aboneliğinizi tamamlamayı unutmayın.

Kaynakça:

E-posta Bültenimize Abone Olun