Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu

Yıllardır yaptığı çalışmalarla, katıldığı programlarla iklim denildiğinde ilk akla gelen isim olan Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu, Yerküreye Saygı Projesi’ne danışmanlık yaparak iklim değişikliğiyle mücadelede öncü isim oldu.

Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü olan Mikdat Kadıoğlu, 1984’te İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Atmosfer BiIimIeri konusunda 1987’de Master’ını tamamladıktan sonra 1991’de ABD’nin Missouri-CoIumbia Üniversitesi’nden doktorasını aIdı.  Afet ve AciI Durum Yönetimi konusunda; ABD’de FEMA, Japonya’da JICA ve İngiItere’de Bournemouth Üniversitesi’nin eğitimlerine katıldı. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı üyesi olan Mikdat Kadıoğlu’nun, Atmosfer Bilimleri ve Afet Yönetimi konusunda Türkçe ve İngilizce yayınları bulunmaktadır.

Mikdat Kadıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Sivil Savunma ve Kızılay Eğitim Gönüllüsü olarak, 24 TV’de ‘’Doğanın Çığlığı’’, NTV’de ‘’Yeryüzü Notları’’, Açık Radyo (94,9 Mhz) ve A Haber TV kanalında ‘’Havadan-Sudan’’ adlı köşenin yazarlığını yapmıştır. Şu an İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyeliği ile birlikte Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanlığı’nı yapmaktadır.  Mikdat Kadıoğlu, bunların yanı sıra Yerküreye Saygı Projesi’nin Danışmanlığı’nı da üstelenmekte ve bilinçlendirme çalışmalarına devam etmektedir.