Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
2020'de Seyahat Edebileceğiniz Doğa Dostu Rotalar

2020'de Seyahat Edebileceğiniz Doğa Dostu Rotalar

İklim değişikliği konusunda bilinç arttıkça, 2020'nin ve önümüzdeki yılların en önemli trendlerinden birini doğa dostu tatil seçenekleri oluşturacak gibi görünüyor. Tatil için doğa dostu seçenekleri değerlendirebileceğiniz gibi öncesinde tatil anlayışınızı da gözden geçirebilirsiniz.

Karbon ayak izinizi azaltmak amacıyla mikro tatil adı verilen daha kısa mesafelere ve daha kısa sürelere sahip tatillere çıkabilir, olabildiğince aktarmalı uçmamaya çalışabilir veya uçak yerine gemi ya da tren gibi diğer ulaşım alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. "Green Key International" gibi enerji ve çevre kuruluşlarının onayını almış konaklama tesislerini de tercih edebilirsiniz. İşte hem ülkemizden hem dünyadan çevre dostu tatil destinasyonları... 

Galapagos, Ekvador

Bozulmamış ve özenle korunan biyoçeşitliliği nedeniyle çevrecilerin en çok tercih ettiği tatil rotaları arasında yer alan Ekvador'a bağlı Galapagos Adaları, uzun yıllardır Güney Amerika'nın en popüler uğrak noktalarından biri sayılıyor. Adalar; su iguanasından dev kaplumbağalara, sevimli denizaslanlarından mavi ayaklı penguen olarak da bilinen mavi ayaklı sümsük kuşuna kadar birçok benzersiz canlıya ev sahipliği yapıyor. Doğal yapıyı korumak amacıyla yalnızca gemilerle bir noktaya kadar ulaşılabiliyor ve ardından botlarla yola devam ediliyor. Galapagos ile ilgili diğer bir detay ise adadaki canlıların tümünün binlerce yıl boyunca tehlikeden uzak evrimleştikleri için insanlardan korkmaması...  

Masai Mara, Kenya

Afrika'nın en büyük ve önemli doğal yaşam rezervlerinden biri olan Masai Mara, yerli kabilelerin ilgi çekici hayatları, vahşi yaşam belgesellerinde görülen canlıların tümünü içinde barındırması ve çevre dostu konaklama seçenekleri nedeniyle mükemmel bir ekolojik tatil merkezine dönüşüyor. Daha çok safari turları için tercih edilen Masai Mara'da, dilerseniz Mara Nehri'nin kıyısında konumlanmış olan Sanctuary Olonana isimli lüks çadır kampında kalabilirsiniz. 14 çadır odadan oluşan bu lüks kampın çevreciler arasında popülariteye sahip olmasının en temel nedenini ise eko turizm konusunda dünya çapında çok sayıda ödül alması oluşturuyor.   

Harads, İsveç

Devasa ağaçlarla kaplı, nehir ve göllerle çevrili İsveç'in doğa harikası noktalarından biri olan Harads, özellikle hem çevre dostu hem farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Harads'taki tatiliniz boyunca yalnızca doğayla çevrili olacağınız için huzurlu ve dinlendirici bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Bölgenin konumu, atmosferi ve mimarisi size tam anlamıyla bir kuzey tatili vadediyor. Özenle korunan Harads'ın en ünlü konaklama seçeneklerinden biri olan orman içindeki Treehotel isimli ağaç evler ise bölgeye dair sosyal medyada en çok paylaşılan detaylar arasında bulunuyor. 

Sal Salis, Avustralya

Avustralya'nın batısındaki Cape Range Ulusal Parkı ile iç içe bir konumda yer alan Sal Salis Ningaloo Reef, aslında bir tatil bölgesinden çok lüks kamp hizmeti sunan çevre dostu bir kuruluş. Ancak geniş bir alana yayıldığı ve bulunduğu benzersiz konum ülkenin en güzel noktalarından biri olduğu için Sal Salis, çoğu zaman bir tatil yöresi gibi algılanıyor. 10 lüks çadırdan oluşan okyanus kenarındaki Sal Salis'te dalış yaparak 500'ün üzerinde balık türünü ve 250'nin üzerinde mercan çeşidini yakından görebiliyorsunuz. Ayrıca doğal ve dönüştürülebilir malzemeler kullanan kamp, güneş enerjisinden de yararlanarak yerküreye saygı konusunda takdiri hak ediyor. 

Kaz Dağları, Türkiye

Milli park ilan edildiği için sit alanı olarak kabul edilen Kaz Dağları'nın çevresinde ziyaret edilmesi gereken birçok doğal güzellik bulunuyor. Aynı zamanda onlarca farklı çevre dostu otele ve kampa sahip olan bölge, biyoçeşitliliği ile ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Dünyanın oksijen oranı en yüksek noktalarından biri olan Kaz Dağları'nda dilerseniz safarilere katılabilir, mavi bayraklı plajlarda denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarabilir ya da bölgeye has zeytinlerden ve zeytinyağından tadabilirsiniz.  

 

Kaynak: https://www.julesverne.com.tr/bizden-haberler/doga-dostu-tatil-onerileri