Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Çevre Dostu Mutfak Alışkanlıkları Edinmenin Yolları

Çevre Dostu Mutfak Alışkanlıkları Edinmenin Yolları

İnsanoğlu hem sebepleri hem de sonuçları açısından küresel iklim değişikliği ile doğrudan ilişkilidir. Yerküreye saygı göstermenin, onu yok oluştan korumanın, doğaya hak ettiği kıymeti vermenin yolu çevre dostu alışkanlıkları kalıcı olarak hayata geçirmekle mümkündür.

Her şeyden önce yaşam alanlarınıza doğa dostu bir kimlik kazandırmak için harekete geçebilirsiniz. Örneğin mutfak alışkanlıklarınızı doğanın ve sağlığınızın lehine değiştirerek, yerküreye karşı sorumluluk almak adına önemli bir adım atmış olursunuz.  

Çevre dostu mutfak alışkanlıkları öğünlerinizde yeşil gıdalara daha fazla yer vermekle başlayabilir fakat kesinlikle orada bitmez. Enerji tasarrufunu önemseyen yemek pişirme yöntemleri, sürdürülebilir mutfak gereçleri kullanımı, kimyasal içerikli temizleyicilerle vedalaşma gibi çok sayıda basit ama etkili yöntem sayesinde gerçek anlamda doğa dostu bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

İşte 5 adımda daha yeşil bir mutfak!

Doğal Gaz Tercih Edin

Mutfakta harcanan enerjinin en önemli ayaklarından birini pişirme faaliyetleri oluşturur. Pişirme işlemi için alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan farklı cihazlar bulunur. Bunlar arasında öne çıkan ilk iki seçenek ocak ve fırındır.

Mutfakta doğal gaz kullanımı elektriğe nazaran daha kontrol edilebilirdir. Doğal gaz kullanarak ısıyı daha hızlı ve pratik şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca pişirme işi tamamlandıktan sonra ekstra enerji harcamanıza da gerek kalmaz. Fakat elektrikle çalışan cihazlarda durum ne yazık ki böyle değildir. Örneğin fırın kullandığınızda pişirme işlemi tamamlandıktan sonra ısı tüketimi bir süre daha devam eder. Bu nedenle eğer mutfak faaliyetleriniz esnasında tercih şansınız varsa bunu doğal gazdan yana kullanın. 

Doğa Dostu Fırın Kullanımı İçin İpuçları

Fırında yemek pişirirken dikkat edeceğiniz birkaç küçük detay sayesinde her zamankinden daha yeşil bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Mutfak Araç Gereçlerini Seçerken Dikkatli Olun

İşte, mutfakta araç gereç kullanımını doğa dostu mutfak alışkanlıklarına çevirmenin en etkili yolları:

Mutfakta Tasarrufu Önemseyin

Aşırı elektrik ve su tüketimi mutfakta israfa yol açan sebeplerin başında gelir. Bunu önlemek amacıyla;

Doğa ve Cep Dostu Mutfak Alışverişini Tercih Edin

 

Kaynaklar:

https://www.treehugger.com/htgg/how-to-go-green-in-the-kitchen.html

https://www.yesilist.com/doga-dostu-bir-mutfak-icin-9-ipucu/