Yerküre'den mesajın var!
Yerküre'den mesajın var!
Woven City: Toyota'nın İnşa Edeceği Sürdürülebilir Akıllı Şehir

Woven City: Toyota'nın İnşa Edeceği Sürdürülebilir Akıllı Şehir

Otomobiller, küresel ısınmaya sebep olan gazların doğaya en çok salındığı alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Hem müşterileriyle ilişkilerinde daha düşünceli adımlar atmak isteyen hem de otomobillerin doğaya verdiği zararları olabildiğince telafi etmeye çalışan otomobil firmaları ise günden güne sürdürülebilir bir dünya için farklı projeler üretiyor.

Bu projeler arasında en çok ses getirenlerden bir tanesi de, otomobil devi Toyota’ya ait. Woven City ismini verdiği projede Toyota, sıfır karbon üreten, alt yapısından şehirleşme planlarına kadar teknolojinin kullanılacağı, sürdürülebilir enerji kaynaklarından yararlanılacak ve yeni teknolojik gelişmelerin denenebileceği bir alan olarak da işlevsellik kazanacak bambaşka bir şehir kurma hazırlıkları yapıyor. Japonya’daki Fuji Dağı’nın eteklerine konumlanacak bu şehre, geleceğin şehri gözüyle bakılıyor. Şimdilerde adeta bir laboratuvar konumunda olan Woven City, başarıyla kurulabilir ve devam ettirilebilirse geleceğe ilham verecek bir tasarıma sahip olmasıyla iklim krizi ile mücadele konusunda umut verebilir.

Akıllı Şehirden Sürdürülebilir Bir Dünyaya

Toyota, kuracağı Woven City içerisindeki çoğu sistemde teknolojiye yer vermeyi düşünüyor. Akıllı evler, robotik geliştirmeler, otonom araçlar, kişisel mobilite, veri ağları ve daha birçok teknolojinin yanında doğa dostu yiyecekler de şehrin sahip olduğu önemli özellikler arasında yer alıyor. Bu özelliklerin yanında şehirde bulunacak araştırma merkezlerinin yeni teknolojik gelişmelerinin, bu şehirde denenmesi planlanıyor. Geliştirilecek olan teknolojilerde dikkat edilecek en önemli noktalar ise hayatın her alanında karbon ayak izini en aza indirmek ve insan hayatını olabildiğince kolaylaştırmak. Bütün enerji ihtiyacını doğa dostu kaynaklardan sağlayacak olan Woven City’nin planlarında, güneş enerjisi ve hidrojen yakıt enerjisi için kurulacak sistemler yer alıyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konuları dünya gündemini bu kadar meşgul ederken karbon konusunda sıfır atık politikası üzerine kurulacak bir şehrin düşüncesi bile geleceğe dair umutları yeşertiyor.

Yeni Bir Çağa Uzanan Sokaklar

Woven City, sokak ve caddelerinde de geleceğe uzanan fikirlerle fark yaratıyor. Bu şehirde sokak tipleri 3 kategoriye ayrılıyor. Bu sokaklardan ilki, sıfır emisyonlu ve otonom yapıdaki, yüksek hızdaki araçlar için özel olarak  tasarlanıyor. Sürücüsüz araç teknolojisi için eşsiz bir alan yaratılacak olan bu sokaklar, şehrin en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesini oluşturuyor. İkinci sokak düzeneği bisiklet, scooter ve paten gibi kişisel mobilitenin daha az hareketli bir biçimde gerçekleştiği araçlar için ayarlanıyor. Üçüncü tür sokaklar ise insan ve doğanın bütünleşmesi için özel olarak projelendirilmiş parklar ve yürüyüş yollarından oluşuyor.

Sokakların bir diğer heyecan verici özelliği ise şehrin temel niteliğinden kaynaklanıyor. Şöyle ki, bu şehirde insanlar, arabalar, binalar ve şehrin diğer bütün ögeleri teknoloji sayesinde olabildiğince iletişime geçebiliyor. Bu şehirde yaşayacak kişilerin neye göre belirleneceği henüz kesin olarak belirtilmemiş olsa da, bu grubun çok şanslı olacağı ortada.

Woven City Gelecekte Yükseliyor

Toyota, geleceğe göz kırpan projesi Woven City’nin temellerini 2021 yılında atmayı planlıyor. Şehrin içinde yer alacağı söylenen teknolojiler ve heyecanlandıran özellikler düşünüldüğünde, doğa dostu rotalar arasında başı çekecek olan şehrin tamamlanması bir hayli uzun süreceğe benziyor. Toyota tarafından bu konuda bir bilgilendirme yapılmıyor. Şehrin 175 dönümlük bir arazi üzerinde inşa edilmesi planlanıyor. 2 bin kişilik kapasiteye sahip olan Woven City’de Toyota şirketinin çalışanları ile ailelerinin de yaşayacağı belirtiliyor. Şehrin diğer sakinlerinin nasıl seçileceği ise bir muamma. Toyota tarafından, CES (Consumer Electronics Show) Fuarı’nın 2020 ayağında tanıtılmış olan Woven City için Toyota CEO’su Akio Toyoda, geleceğin teknolojilerinin bu şehirde denenerek ortaya çıkacak olmasının kendisini bir hayli heyecanlandırdığını söylüyor. Woven City projesine bakıldığında, yerküreye saygı duyan bir şehir bizi bekliyor gibi gözüküyor.

 

Kaynaklar:

https://www.woven-city.global/

https://bigumigu.com/haber/toyotadan-gelecegin-akilli-sehri-woven-city/